Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Letní mezinárodní mix vytrvalosti

KINGS FOREST – první vítězství pro jezdce póla… Zdejší závod patří k top akcím v britském vytrvalostním kalendáři. Jezdce sem láká jednak skvělý terén – písčité lesní cesty a louky (snad až na jediný přejezd silnice) a také bezchybná organizace a přátelská atmosféra. Královský les má přes 2000 ha, což skýtá úžasný prostor pro vytrvalostní trať. Letos se konal již 25. ročník Kings Forest a soutěže od nejnižších po tří hvězdovou sto šedesátku přilákaly kvalitní koně a jezdce

Vrcholnou soutěž CEI3* 160 km poslední sobotu v květnu ovládl 67letý Ir Tom MacQuiness na 11letém valachovi HORSEWARE SASHA D´AILLAIS (po Arques Perspex/Persik) při průměrné rychlosti přes 18 km/h. Tom MacQuiness, zakladatel a spolumajitel firmy Horseware a dlouholetý jezdec póla vyhrál 160 km poprvé ve své kariéře. O necelých 20 minut později dojely dvě španělské dvojice a dvě hvězdná jména – na druhém místě Omar Blanco Rodrigo v sedle světového šampiona z roku 2015 v Šamoríně TWYST MAISON BLANCHE a jako třetí dokončila dvojnásobná světová šampionka a mistryně Evropy Maria Alvarez Ponton na klisně JM BUCEFALA (Djin Lotois).

Výsledky:

SOLT – držák Thor

1.června v Soltu odstartovaly na 160 km trať pouze 4 dvojice, ale jen jedna ji dokázala pokořit – Bojan Lipovac – THOR. Tento 12letý valach dokázal letos zvládnout už druhou stošedesátku – poprvé letos běžel v Šamoríně, kde skončil na 2. místě z 12 startujících. „Držák“ Thor asi nejraději šamorínskou trať, kde s Ivou Lipovac dokázal rychlostí téměř 20km/h dojet na 13. místě na ME 2015 a o rok později zde ustál 27.pozici na Mistrovství světa (18,7 km/h). I když ME v Bruselu 2017 nedokončil, jeho šance na slušné umístění na ME v Eustonu nejsou malé. Zraje jako víno.

BUDISLAVICE – horko na domácí půdě

Nejsme za hranicemi, ale mezinárodní závody na české půdě v mém výčtu nesmí chybět. Závodu CEI2* 120 km na české půdě se první červnový den zúčastnilo 6 dvojic včetně jediné zahraniční – Martina Rudolf se 14 letým arabským plnokrevníkem WRK NADJHAN. Horko a technicky náročnou trať zvládl nakonec jen jediný tým – Lucie Krejčová – LAMIA 1, které 120 km zdolaly průměrnou rychlostí 13,8 km/h. Lamia (Dahoman I – CZ) je letos 15letá klisna shagya arab z chovu Bohumila Ječmínka. Se svou jezdkyní a letos i majitelkou Lucií Krejčovou zazářily loni v Euston Park, kde se 12. místem v CEI3* 160 km podílely na skvělém výsledku českého týmu.

V CEI* 80 km se naopak podařilo dokončit závod všem 7 účastníkům včetně Robina Burdy, který kvůli kolizi a pádu ztratil v prvním kole přes půl hodiny, ale ztrátu se mu podařilo dohnat a dojet Luckyho první hvězdu. Zvítězila Lucie Sedláková – AE EGYPTIAN HAKEEM (15,593 km/h) s dvou vteřinovým náskokem před Katkou Vavruškovou – SAMANTA 15, která vedla v prvním kole.

Třetí místo si vybojovala Kateřina Teplá na zkušeném shagya ar. MATYAS 1 (15,037 km/h), která v jeho sedle vystřídala Lucii Kubíkovou. Matyas měl v této soutěži celkově nejkratší čas vstupu do veterinární kontroly.

… a také Mistrovství ČR!

Trochu jinak vypadalo na stejné trati pořadí mistrovství republiky juniorů, kdy LUCIA FERRA s Kateřinou Suchou ukázala, že je ve skvělé formě a po loňském stříbře se tato dvojice vrátila na juniorský trůn.

Titul Mistra republiky ve vytrvalosti v kategorii seniorů CEN 120 km získal po 12. ve své kariéře (pokud dobře počítám) Petr Jadlovský, tentokrát v sedle 16 leté klisny vlastního chovu BINT AKKRA (14,343 km/h) – a stříbro a titul vicemistryně patří Lucii Krejčové – LAMIA1.

Budislavická trať nebyla rychlá a vyžadovala od jezdců maximální soustředění na každý metr. I přes chudší startovní pole mají mistrovské tituly svou hodnotu, protože trať byla na této úrovní důstojným soupeřem.

CASTELSAGRAT, FR – a omyl, co sakra zamrzí

7. – 9. června se na tradičních závodech Castelsagrat sponzorovaných šejky sjelo 340 jezdců v soutěžích od jedno hvězdových po tří hvězdovou stošedesátku. Technicky náročná, ale krásná trať krajinou jižní Francie byla současně sítem pro sestavení francouzského národního týmu do šampionátů. 

Jako první projel cílem Christophe Nogueira s PIROS DE FONTANEL, jejich průměrná rychlost byla přes 18,4 km/h – bohužel omyl jezdce na trati v 5. kole, kdy prakticky od startu do cíle vedl,  celý výkon zmařil a jezdec nebyl klasifikován. Na příčku nejvyšší se tedy posunul Španěl Daniel Abad Guerra – NADIN FAY (18 km/h), druhé místo obsadil Roman Lafaure – VALDEZ CABIRAT. Třetí místo na podiu patří dvojici Servann le Bitoux – SANITZA ARMOR.

Španěl Daniel Abad Guerra byl v cíli překvapený, že porazil silné španělské a francouzské soupeře. „Nikdy jsem žádný závod nevyhrál, ani 40 km. Přijel jsem, abych prověřil koně, jel podle něj – a najednou vyhraji tak prestižní závod…“

ASHLAND, USA – Cheryl opět v čele žebříčku FEI

Klasická vytrvalost v divoké krajině hor a prérií v Montaně je pro vytrvalost jako stvořená. 9. června se tu konal již 23. ročník závodů, včetně soutěží FEI. Trať vede po loukách, dobytčích stezkách a jeep trailech. Převýšení je kolem 1 km na kolo. Rychlosti odpovídají terénu, ale mohou se mezi vítězem a zbytkem pole značně lišit – letos zde v CEI3* 160 km startovalo 10 dvojic, zvítězil Alex Shampoe s 8letým hřebcem HIGHH TRUMP průměrnou rychlostí 14,4 km/h. Na 6., posledním klasifikovaném místě, závod dokončila současná světová jednička Cheryl van Deusen – SPOTLESS SUMMER MAGIC průměrnou rychlostí 7,9 km/h. Cheryl nevede žebříček jezdců FEI poprvé – a dokazuje, že vytrvalost je hlavně o kilometrech. Letos má za sebou pátou sto šedesátku, 4 dokončila. Často jezdí první den závodů 120 km a druhý den 160 km. Celkem najezdila 146 hvězdových soutěží. Letos je jí 61 let a má za sebou zatím 12 startů. Jezdí prakticky na jistotu – a v této sto šedesátce v Ashlandu strávila v sedle 19 a půl hodiny. Je úspěšná podnikatelka, koně má vlastní. 

BUCH, DE – skvělá sezóna německého šampiona

Vrcholná soutěž CEI3* 160 km 16. června prověřila kondici 4 koní s jezdci ze třech zemí – zvítězil letošní německý šampion z Rotenburgu Bernhard Dornsiepen na 8letém valachovi BEKELE EL DJEM, se kterým nedokončil světový šampionát na WEG v Tryonu (jako všichni ostatní) – a pro Bekele el Djem byl Tryon jediným závodem, který nedokončil. Zajímavý je kůň RIO 243, se kterým Dornsiepen vyhrál Mistrovství Německa – poslední 4 roky na mezinárodních tratích jede 1x 160 km/ročně a pokaždé do 3. místa. Velmi konsistentní výkonnost.

EUSTON PARK – záležitost jezdců UAE

16. června se na krásné trati v Eustonu neodehrálo žádné překvapení – z 10 startů obsadili podium včetně bramborového stupínku jezdci UAE – s minutovým náskokem zvítězil Mhm Ali Al Mazrouei na 11letém valachovi PERZAN, a jak už jméno koně napovídá, jedná se o vnuka slavného francouzského plemeníka PERSIK. 

COMPIEGNE, FR

15. června se v Grand Parc Compiegne konal další díl seriálu závodů, ze kterých by měla vzejít francouzská reprezentace pro nadcházející šampionáty. Hlavní soutěž CEI3* 160 km ovládl v 39 členném startovním poli Julien Lafaure – VE HUIT CABIRAT. Po prvním z pěti kol byl na 17.místě, ale pak se pomalu posouval dopředu průměrnou rychlostí 20,4 km/h. Za ním se držel Henry David Guedj v sedle TONIC GARGASSAN. V závěrečném sprintu byl rychlejší Ve Huit Cabirat. O necelé 4 minuty později se o třetí místo také rozhodovalo v cílové rovině – a vybojovala ho Melissa Marcelli – SABOTEUR AL MAURY před Nicolas Ballarin – TAM TAM TOKEY.

Terengganu International Endurance Park,Lembah Bidong / MAS

Podívejme se také do vzdálenějších míst. Malajsie není ve vytrvalosti žádným nováčkem, roku 2008 se zde konal světový šampionát. Vytrvalost zde mezi ostatními jezdeckými disciplínami vede na celé čáře a letos má na FEI registrovaných 89 koní, zatímco ve skocích a drezuře po jednom. Ročně se zde koná 13 vytrvalostních závodů. Hlavním centrem vytrvalosti je TeregganuInternational Park v Lembah Bidong, kde se konaly 22. června mezinárodní závody a vrcholnou soutěží byla CEI2*120 km. Jediným zahraničním účastníkem v 8 členném poli startujících byl Korejec Hyeongjun JANG startující na koni francouzského chovu NAWAN DE FIGNOLS (13,5 km/h), který dojel na 3. místě. Zvítězil Mhm Aminuddin – PRINC (15,7 km/h) před Jasryn Jaffly – SOLSTROM (13,5 km/h). 

Podle studie mapující eliminace ve vytrvalostních závodech v Malajsii ve zdejších klimatických podmínkách  (vysoká vlhkost a teplota) se počet eliminací během posledních let snížil. V roce 2012 bylo procento eliminací vysoké – kolem 70%. Důraz na welfare koní přinesl změny a počet eliminací se do roku 2016 snížil na průměrně 35%. 

KONAKOVO, RUS – aneb sláva koním kabardinským

To už jsme v červenci, poněkud stranou zájmu se 5. července konal Euroasijský šampionát ve vytrvalosti CH-Euroasia-E 120 v Konakovo, asi 150 km od Moskvy na břehu Volhy. Z 8 jezdců jich dokončilo 5. Zvítězil kirgiszský kůň AK TANOO s jezdcem Chyngyz Imanaliev (KGZ) rychlostí 15,6 km/h před jezdkyní z Kazachstánu Natalya Dolgikh  – ATTILA a Běloruskou Alenou Maroz na karačájevském vraníkovi AMIRKHAN. Na 4. pozici dokončila další Běloruska Maryja Vazhnik s arabskýmn plnokrevníkem VLTAVA BY  a pole úspěšných uzavřela Gulim Ayaganova s adaiským hřebcem ZHEZKIIK, který dokončil všech 12 hvězdových závodů s výjimkou světových her v Caen v Normandii, kde špatně zvolená trať a až nekorektní podmínky znamenaly velmi děravé síto pro většinu koní. 

NART - kabardinský kůň

NART – kabardinský kůň

V Konakovo se o den později závodilo na trati tříhvězdové, která byla takovou přehlídkou především kabardinských koní. Zvítězil Rus, Mukhamed Kalov s arabo-kabardincem ELBRUS (16 km/h), o pár minut později dokončila na druhé pozici Ruska Anastasiya Kolodeznikova na anglo-kabardinci MONSTR, třetí místo další ruský jezdec Shamyl Gyatov na kabardinském koni NART, další ruský jezdec Zalim Hupsergenov také vsadil na kabardince – BARKAS a 5. místo vybojovala výjimka v poli – běloruská jezdkyně Tatiana Chapko v sedle 16letého ruského araba NOVOSIBIRSK. 3 koně byli vyloučeni (2 kabardinci, 1 karačájev). 

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *