Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Al Rasím

Mělo by se víc psát o legendách naší vytrvalosti i o všech současných úspěšných koních, kteří předvedli mimořádné výkony nebo – a ještě lépe, soutěží ve vytrvalosti 10 a více let. O cestách těchto koní od narození po vrcholy kariéry, případně po zasloužený důchod – a v neposlední řadě o nadějných mladých koních, kteří čekají na svého správného majitele. Doufám, že se mi s vaší pomocí povede plnit tyto stránky příběhy a fakty o našich vytrvalostních koních, kteří si zaslouží alespoň tu on-line nesmrtelnost. V tomto článku si představíme Al Rasima a jeho chovatelku Kateřinu Královou, která byla tak ochotná a nechala se trochu vyzpovídat. 

Al Rasím, 3 roky

Al Rasím, 3 roky

AL RASÍM – 16. na Mistrovství světa mladých koní 2015 (Vallegio Sun Mincio) – do cíle ho úspěšně dovedla Lucie Škábová, březen 2019 obsadil 13. místo ze 152 koní v CEN 100 km v Dubaji (25,4 km/h)

Jak dlouho (a proč) chováš koně pro vytrvalost

Od mého útlého mládí se mi vždycky líbili koně plemene arabský plnokrevník. Neměla jsem však možnost se dostat do jejich blízkosti a tak jsem pracovala s koňmi jiných plemen. ČT klisna ARLET (*16.10.1991) rozhodně ona „nese vinu“ za mojí lásku k vytrvalosti , byla to klisna s dostihovou minulostí, nesmírně složitá na ježdění , těžko jí zastavit .. a to po celých 11 let co jsem jí jezdila, pravidelně mě přiváděla k šílenství, s ní jsem absolvovala prvních pár vytrvalostních závodů na 20 km někdy v roce .. tuším .. 1998, 99. Hodiny a hodiny v sedle s touto klisnou, vlastně tam vidím prvopočátek .. Musím říct, že ona mě naučila nejvíce ze všech koní, které jsem za svůj život poznala.

První můj odchovaný kůň se záměrem využitím pro vytrvalost byla podílová arabská klisna Al Ania De La Napa nar. 24.8.2006, z matky ČT Arlet po 75 Quoniam- 145 po OR 1/1 Wirek po Normativ. Avšak prvním hříbětem arabského plnokrevníka vlastního chovu byl právě již zmíněný Al Rasím, nar. 4.2.2008.

Co je tvoje tvoje top z vytrvalostní, případně výstavní  kariéry?

Moje vytrvalostní top je 90 km s hřebcem Stambul, 2011, Mikulov a 2 denní 100 km s klisnou vlastního chovu Al Giada Bint Dubai Pasha (polosestra Al-Rasíma ze strany matky) 2019, Borotín a pěkný úspěch také letos u vás na prvních závodech v Černé – v 80 km 1. místo a Cena kondice.

Ada Bint Dubai Pasha - vítězství a Cena kondice CEN80 km Černá foto Natálie Terberová

Ada Bint Dubai Pasha – vítězství a Cena kondice CEN80 km Černá foto Natálie Terberová

Výstavními aktivitami se také zabývám jak u achaltekince, tak u arabského plnokrevníka.

Arabský plnokrevník

DAHO (Ukawango x Dayfania, *2002) – vítěz v kategorii seniorských hřebců na 5.mezinárodní akci KON 2008 v Trenčíně, Slovensko

GINA S (Normativ x Galina, *2004) – 7. Národní šampionát plnokrevných arabských koní, Liberec 2008 – 2. místo v kategorii seniorské klisny

vítězka v kat. sen. klisen na 6. mezinárodní akci KON 2009 v Trenčíně, Slovensko

AL RASÍM (Perun S x Galina, *2008) – 9. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní Praha 2010, junior. Kat. 1-2 letí hřebci 3. místo

SETAN ABU HAMADAN (191 Hamadan x Seila)- 9. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní Praha 2010, senior. kat . klisny 4-8 leté 2 místo + titul silver šampionka senior. klisen

EQUITACJA (Espadero x Equita, *2007) – 12. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní, Hradištko u Sadské 2013, kat. seniorskí klisny – 2. místo + titul silver šampionka seniorských klisen

EMPATIA – 13. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní, Praha 2014, kat. klisny 1-3 leté -3. místo + titul bronz šampionka juniorských klisen

LOMBARDO S  – 13. Národní přehlídka plnokrevných arabských koní, Praha 2014, kat. hřebci 7 letí a starší – 3. místo

SÓJKA – 14.Národní přehlídka plnokrevných arabských koní 2015, kat. 7 leté a st. klisny, 2. místo

Achalteke

STAMBUL (1228 Maksut x 2933 Sikea,* 2001)- 2011 evropský šampionát achaltekinských koní Gut Ising, Německo – 3. místo v kat. 5-12 letých hřebců

Stambul – nejkrásnější kůň ČR 2012, 3. místo

Stambul – dálkový šampionát Evropy 2012, kat. 5-12 letí hřebci, 2. místo

ESHRETLI  (polokrevný achaltekinský kůň, Mingam x Everda) – dálkový šampionát Evropy 2012, 7 leté a starší klisny 3. místo

Kolik máš v současné době koní a do kterých vkládáš největší naděje ?

Nyní mám 12 koní.

Největší naděje ? Klasicky potomstvo mojí plnokrevné arabské „G“ rodiny tzn. potomstvo klisny Galina (Weteran x Galera). V současné době běhá její dcera Al Giada Bint Dubai Pasha a na dráze je prvním rokem syn Giady (vnuk Galiny) AL GALARD (po Daho) v majetku bývalé majitelky Al Rasíma Gabriely Turkové.

Očekávala jsi u Al Rasima úspěšnou vytrvalostní kariéru už když byl ještě hříbě? Nejen očekávání vzhledem k původu, ale i k jeho charakteru, exteriéru, mechanice pohybu?

Al Rasím, 1 rok

Al Rasím, 1 rok

Upřímně ? Ano, očekávala. Už jako hříbě se jevil velice dobře, byl vysoký, s nadprůměrným pohybem, řekněme dobrým exteriérem a měl složitější a horkou hlavu. Samozřejmě tam byl i dobrý původ. Do 2 let nechtěl lidi a netoužil po kontaktu s nimi. Až v půl roce dostal prvně ohlávku, museli jsme ho povalit na zem, aby si jí nechal nasadit. Po 2 roce si začal uvědomovat, že lidi jsou fajn.

Al Rasím, 2 roky

Al Rasím, 2 roky

Mohla bys nám přiblížit jeho původ? 

Al Rasím (Perun S x Galina), kombinace rusko x polské linie. Otec je „čistý rus“ bez vlastní výkonnosti, děd je Makjet, který jako mladý běhal úspěšně dostihy a stal se nejlepším tříletkem na německých drahách pro rok 2001, poté dosáhl výkonnosti v endurance 160 km. Matka Galina polské linie byla využívaná též v dostihovém sportu.

Perun S

Perun S

Rasimovi potomci (sama vím jen o jedné klisně nedaleko u nás)

Ano, Rasím má pouze jednoho potomka – je to klisna z Shagya arabské matky. Její majitelka jí využívá k rekreaci. Další příležitosti v chovu nedostal, jako 4 letý byl prodán a pro jeho novou majitelku byla priorita sport.

Al Rasima jsi prodala jako 4letého a následně byl v 8 letech prodán do UAE – jak se na to díváš, měla jsi o něj obavy (náročný trénink, vysoké rychlosti)?

Při prodeji svých koní si do smlouvy přidávám předkupní právo. Ve chvíli, kdy byl Rasím v UAE, mi telefonovala jeho majitelka a ptala se mě jestli ho „může“ prodat. Řekla jsem ano. Bylo to logické vyústění několikaleté práce s tímto koněm. Dneska bych udělala stejné rozhodnutí. Pokud „dělá“ člověk koně pro sport, musí s takovou variantou počítat a vnitřně s ní souhlasit, v opačném případě nesmí chovat… ale samozřejmě obavy byly, hodně jsem to prožívala.

Kromě arabských koní jsi jezdila achaltekinského hřebce Stambula – jaký je na trati achaltekinec v porovnání s arabem?

Achaltekinec je k člověku více navázaný, citlivější a zná svou historii (což dnes mnohdy arabům chybí). Většina lidí s achaltekincem neumí pracovat, nepochopili je. Jejich inteligence je obrovská a často přesahuje tu lidskou. Arab takto nepřemýšlí a v tomto směru se stává dostupnější pro běžnou jezdeckou populaci. Arab x achal se liší i metabolicky.

Máš v současné době nějaké koně na prodej?

V současné době mám na prodej koně obou výše zmíněných plemen, ale za zmínku stojí hřebeček z „G“ rodiny.

AL GHALEB

nar. 3/2018

Al Ghaleb

Al Ghaleb

(Al Galard x Empatia), babička z otcovy strany je Al Giada Bint Dubai Pasha a dědeček je Daho, oba výkonnost „S“. Otec Al Galard zahájil tento rok novice. Matka Empatia je v přípravě pro vytrvalost a plánuji s ní tento rok 40 km.

Ghaleb je korektní hřebeček s jemnou hlavou, skvělým pohybem a velmi dobrou linií hřbetu. V dospělosti okolo 155 cm. Bude vhodný pro člověka, který hledá koně pro vyšší vytrvalostní sport.

Díky za rozhovor:)

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *