Ve dnech 10.-13. října hostil Národní hřebčín v Uzes už 26. ročník finále mladých vytrvalostních koní, tzv. Velký týden. Na organizaci tohoto mega-podniku se podílely kromě hřebčína organizace Société hippique francaise (SHF) a Société hippique Uzes. Během 4 dní zde závodilo kolem 6 stovek koní, 2000 je počet jezdců a členů servisních týmů.
- Do finále směřují koně, kteří prošli sítem závodů regionálních a interregionálních (2000 koní, 103 soutěží) kterých se účastní přes 2000 koní.
- Finále se jede ve třech věkových kategoriích – 4, 5 a 6 let. Čtyřletí koně absolvují 40 km trať, pětiletí 60 km a šestiletí 90 km. Šestiletí koně jedou buď soutěž s omezenou rychlostí nebo s neomezenou rychlostí.
- Kromě vytrvalostních soutěží je Velký týden i středem zájmu obchodníků s koňmi, vystavovatelů jezdeckých potřeb a v sobotu večer zde probíhá přehlídka plemenných hřebců arabských plnokrevníků. Koně zde nakupují samozřejmě kupci ze Středního Východu, ale také z Číny a z Evropy. Katalogové ceny se letos pohybovaly od 10 tisíc do 60 tisíc euro.
- Nejpočetnější startovní pole bylo v kategorii 5letých koní (251), čtyřletých koní se zúčastnilo 76 a šestiletých 95 v soutěži s omezenou rychlostí a 77 v soutěži s neomezenou rychlostí.
- Podle veterinárních parametrů byli koně zařazeni do tříd elita, excelentní, velmi dobrý, dobrý a nekvalifikovaný.
Uzes je městečko na jihu Francie vzdálené asi 40 km od Avignonu a cca 15 km od akvadukutu postaveném Římany – když se osada Uzes začala rozrůstat a měla málo vody, tak ji prostě přivedli systémem kanálů.
Historie tohoto místa sahá až do 2.století př.n.l. Z Prahy je to cca 1200 km a některé české jezdkyně už tady úspěšně závodily.
6 letí, neomezená rychlost, 96 km
Závod v perfektních podmínkách roztřídil 77 koní:
8 – elita, 12 excelent, 14 velmi dobrých, 10 dobrých, 6 bez bonifikace a 25 eliminovaných. Lot elitních koní představoval jistou homogenitu – kompaktní koně menšího až středního rámce, silní a vytrvalí. Původy koní byly různé, ale čím dál více se projevuje selekce mateřských linií.
Elitní koně
1. místo v šampionátu patří dvojici Sabrina Arnols – DALAKANI DE VENELLES – arabský plnokrevník z chovu Jeana Philippe Frances a jeho partnerky Sabriny Arnold. Už loni zde Sabrina startovala s jeho pravým bratrem Venelles Champion, který taktéž získal ve finále třídu elita. Je synem Baltik des Ors a z matky Parsia z Německa, která je představitelkou vynikajících ruských linií. Dalakani měl v této soutěži nejlepší vstupy do veterin. Sabrina Arnold má v práci také 5letou Electra de Venelles a kdoví, příští rok možná přivede dalšího vítěze … de Venelles.
Sabrina Arnold si jízdu pochvalovala: „Vůbec mi nepřipadalo, že jedu na šestiletém koni, spíš se choval jako sedmiletý. Ani jednou nebudil dojem, že je unavený, celou trať absolvoval velmi lehce. Loni běžel svůj teprve první závod, ale i když vše proběhlo v pořádku, neměli jsme pocit, že je zralý na finále pětiletých. Během roku opravdu dospěl, což nám ukázal v CEI1* letos v Aurabelles začátkem září.
Otce Dalakaniho, Baltic de Ors, koupila Sabrina Arnold s partnerem Jean Philippe Frances současně s hřebčínem la Majorie. „Připustili jsme ho k jediné klisně, která v sobě neměla ani unci Persikovy krve, ale jak se ukázalo, tenhle mix je dobrý. Dalakani se nenarodil ve Vellenes, protože tady neděláme moc do chovu, ale v hřebčíně Majorie. V osmnácti měsících byl hodně narostlý a štíhlý a běhat se mu moc nechtělo“, vzpomíná Sabrine.
O budoucnosti letošního šampiona 6letých ještě není rozhodnuto. Sabrina Arnold ještě čeká, jak to dopadne s pravidly – „zatím musí kůň absolvovat 3 CEI 1*, než může postoupit do 2 hvězd, což je na 6 letého koně příliš velký nápor, nemám to ráda. Pokud by se to změnilo, dám mu čas…“
2. místo patří Maisie Jade Raikes – DESIGN DU CLAUD – Design je arabský plnokrevník po Arques Perspex a z matky Boo Saada (Horr), která taktéž dala řadu mezinárodně úspěšných potomků. Design du Claud se také o Velkém týdnu zúčastnil přehlídky plemeníků.
Pro Maisie Jade Raikes to byla úplně první zkušenost ze šampionátu v Uzes. Chovatel Sébastien Miermont původ Designa pečlivě promýšlel. Lákal ho cross mezi potomkem Persika (Arques) a Horr, otcem matky (Bou Saada). Tuto klisnu koupil jako 23 letou.
Design cválá velmi prostorně a přitom lehce, což bylo patrné už ve věku dvou, třech měsíců. Jako hříbě byl také velmi klidný a vyrovnaný. Stejně tak se jevil i ve dvou letech, když ho koupila Maorgane Schambourg. Byl velmi vyrovnaný a cválal prostorně a bez námahy, takže se neunavil.
3.místo – pódium doplnila klisna Diamane Olbia s jezdkyní Estelle Joaquim. Chovatelka Christine Chalandre vsadila na spojení Bekam de Piboul a své menší klisny Volcane d´Olbia (Mokhtar) jednak proto, že Bekam je kůň většího rámce a také proto, že chtěla hnědé hříbě, protože její klisna má dispozice pro tvorbu melanomů. Tak jako tak se narodilo úplně černé hříbě, které vybělilo… Bekam de Piboul je ze stejné linie jako Bédouin de Piboul a představuje zajímavý cross legendárního Dormane, jehož potomci vynikali jak na dráze, tak ve vytrvalosti – a matky po Persik.
Chalandre klisnu prodala jako čtyřletou, obsednutou. .. „Diamane byla vždy plná energie, ale vyrovnaná a s úzkou vazbou k člověku. Kdysi jsem koupila její prabábu, když jí bylo pět let a vždycky mi dala velmi dobré potomky pro vytrvalost, i když to s nimi nebylo díky té přemíře energie vždycky jednoduché, ale byli to koně srdcaři s neutuchající vůlí vpřed.
Další elitní koně
Elisa Simon – DECLIK SULEIMAN – arabský plnokrevník po Elgadir de Pawi (90 km) a z Calypso de Suleiman, která s Virginie Simon uspěla na ME v Compiegne 2005 (17.místo) https://www.allbreedpedigree.com/elgadir+de+pawi
Chloe Ferreira – DANAIDE REIAL – od chovatele Dominique Hauvette z Bouches du Rhone, je to podílový arab (Baltzik – Adele), vítězka loňského ročníku této soutěže Cybele Reial je ze stejné matky.
Elisa Zanotti – DISHA DE SULEIMAN – arabský plnokrevník narozený u Fabrice Aquiue, je taktéž potomkem hřebce Elgadir de Pawi. Její matka Chouka po Ourki už dala mnoho prvotřídních vytrvalostních koní.
Morgane Payen – DUDE DU FONPEYROL – arabský plnokrevník po Bedouin de Piboul z matky Sara de Fontpeyrol. Plemeník Bedouin de Piboul dal také mnoho úspěšných vytrvalců a matka Saba de Fonpeyrol po Tauqui el Masan je dcerou vynikajícího Nida, který byl 3. na MS 2000.
Nicolla s Ballarin – KAHINA DE JANSAVIS – arabský plnokrevník, Nicolas Ballarin do ní od začátku vkládal velké naděje. Její matka Kalinka de Jan dala několik špičkových vytrvalců.
Hned první den večer se ještě konalo slavnostní předání cen dvěma oceněným chovatelům – ceny ACA (l´Assosiations de Cheval Arabe) – za chovatelské úspěchy ve vytrvalosti. Christian Aveyronnais odchoval mnoho vytrvalců včetně Siam du Barthas (Djin Lotois), koně, který byl v čele žebříčku FEI a sbírá jeden úspěch za druhým, ovšem už tři roky v barvách UAE, kam byl prodán právě po vítězství v Uzes ve finále šestiletých. Nejúspěšnějším obdobím pro mladého koně byl rok 2018, kdy dokončil všech 8 soutěží včetně čtyřech stošedesátek. Nejvyšší rychlosti ten rok dosáhl na 120 km – 27, 3 km/h. letos se v květnu blýskl třetím místem v CEI2* 120 km ve Windsoru, další dva závody nedokončil.
Prezident ACA Stéphane Chazel předal cenu také Jean-Noel Lafaure, jehož chov Cabirat v Dordogne reprezentoval Francii na ME v Euston Park hned 2x – Sherazade Cabirat a Ve Huit Cabirat. V sedle těchto koní byli zkušení synové Roman a Julien Lafaure.
Katalogové ceny koní se pohybovaly od 8000 – 60 000 euro.
Buďte první! Přidejte komentář