Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jumeirah Cup – 15 letý Shaddad opět ve formě

V sobotu 14.prosince se konal v Dubaji další ročník stodvacítky CEN Jumeirah Cup. Trať měla 4 kola – 40, 35, 27 a 8 km, minimální váha jezdce 55 kg a minimální rychlost 14 km/h. Na výsledkové listině mě zaujala dvě jména – vítězný SHADDAD a na druhém místě další top kůň,  SIAM DU BARTHAS. Shaddad je letos 15letý a s ohledem na jeho kariéru a rychlosti – kdyby odešel do opečovávaného důchodu, tak zaslouženě. Jumeirah Cup vyhrál průměrnou rychlostí 25,26 km/h – patří k těm výjimečným koním, kteří tvrdý trénink a rychlosti ustojí (ve světle následujícího závodu Gamilati Cup 29. prosince, kde přišli o život 4 koně, se chce říct… kteří tvrdý trénink a rychlosti přežijí. . .)

SIAM DU BARTHAS

SIAM DU BARTHAS

Samozřejmě jeho vítězství může vyvolat pochybnosti ohledně dopingu. 15letému koni fandím a je fér ocenit výkon koně s plným vědomím presumpce neviny, nicméně si nelze nevzpomenout, že zrovna Shaddad už má za sebou pozitivní dopingový nález z roku 2018 (jezdec Saeed Al Mehairi). Hladina testosteronu byla příliš vysoká, aby „prošla“ obhajoba založená na masážním krému, kterým si jeho jezdec údajně namazal rameno a otřel se o koně. Musel by na koně napatlat nejspíš kilogramy krému, aby se hladina testosteronu u koně zvedla stonásobně, jak ukázala expertiza. Následovala další vysvětlení – jakože ta mast byla zakoupena na černém trhu a mohla obsahovat opravdu velké množství tohoto hormonu. Ovšem vzhledem k obsahu zakázané látky v krému a hodnotám naměřeným ve vzorku A i B tribunál FEI rozhodl pro sankce v plné výši, jezdec Saeed Mhm Khalifa Al Mehairi si do 7.srpna 2020 na mezinárodních závodech nezajezdí – a přišel tím také o účast na Světových hrách v Tryonu, ale to ho po debaklu celého šampionátu mrzet nemuselo. Současně byl suspendován i trenér Mhm Ismael, který argumentoval tím, že má na starosti 300 koní, což mu nebylo nic platné. Bylo mu jen doporučeno, že pokud tolik koní nezvládá, má jich část delegovat na někoho jiného. Více najdete zde: Case2018/BS18

Na druhou stranu samotný jezdec usilující o účast na světových hrách zcela jistě nebude úmyslně koně dopovat a riskovat pozitivní nález. Bohužel, Damoklův meč pozitivního dopingu má v UAE nad sebou každý jezdec, který nemá nad managementem koně kontrolu. Emiráty jsou zemí, kde je nesmírně snadné a levné získat dopingové látky ovlivňující výkon. Podle bývalých olympioniků jsou zemí, kde kvete drogová turistika, anabolické steroidy jsou zde k dostání na polovinu oproti Evropě a Americe.

SHADDAD

SHADDAD

Shaddad, vynikající anglo-arab (otec Persicko) narozený ve Francii (původním jménem Quersick Nilellans) získal v roce 2010 v Uzes třídu elita na 90km trati. Na samém začátku jeho kariéry, při jeho prvním startu ve 20 km závodě na něm jela Melissa Bisoffi, kterou mnozí pamatujete ze semináře v Praze. Do emirátů byl prodán po Uzes a od roku 2014 je ve stájích MRM. Vyhraje v roce 2020 další Prezident Cup UAE? Všechno je možné. V každém případě se tento prestižní závod nepojede jako CEI3*, jako tomu bylo v letech 2019, 2018, 2017, 2016…15,14… Změna na CEN pravděpodobně souvisí s novými pravidly pro rok 2020, ke kterým byly ze strany vytrvalosti UAE zásadní výhrady.

Proč testosteron?

Testosteron je osvědčený doping staré školy. Pro vytrvalostní sport zdánlivě nehodí, spíš máme tento mužský hormon spojený se silou, výbušností, agresivitou, svalovou hmotou a ne s dlouhodobým výkonem submaximální intenzity. Ale testosteron umí ještě něco – pomáhá k rychlé regeneraci. To je důvod, proč se ve vytrvalosti k němu dopingoví hazardéři uchylují. Když trénujete vytrvalost, potřebujete trénovat hodně a dlouho. Doping testosteronem pomůže sportovci (koni) k tomu, aby mohl tvrdě trénovat i další den. Bez nesmírně náročných tréninků nelze vychovat koně, který bude vyhrávat rychlostí před 25 km/h.

Nezbývá, než si přát, aby Shaddad odešel ze scény vrcholové vytrvalosti v plném zdraví a po zbytek života o něj bylo postaráno adekvátně jeho službám.

Dvě vteřiny za Shaddadem projel cílem další kůň s velkým vytrvalostním jménem, SIAM DU BARTHAS, také vedl světový žebříček a nikdy u něho neprokázali doping. V posledních dvou soutěžích CEI vyloučen na chody a po třech měsících uspěl v soutěži národní na druhém místě, což opět minimálně nadzdvihne obočí. Doufejme, že tohoto, také výjimečného, koně uvidíme nadále na tratích.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *