Rok 2020 postihla pandemie natolik, že mnoho zajímavých a prestižních závodů muselo být zrušeno.
- Na domácí půdě to nevypadalo tak drasticky – zatímco v roce 2019 se u nás uspořádalo 13 závodů, z toho jedny mezinárodní 2*, v roce 2020 se konalo 10 závodů a také jedny mezinárodní 2* – jenže v kalendáři byly původně dvoje CEI závody. Kvůli pandemii přišla vniveč příprava mezinárodních závodů v Budislavicích pořadatelů JS Hrdina Borotín a Společenství jezdců LoRez, z.s.
- Mistrovství ČR pandemie ještě neohrozila, ale rok 2020 si budeme pamatovat jako rok bez juniorské kategorie na MČR. Jak byl rok 2019 nabitý zahraničními starty, nebýt mezinárodních závodů v Chlumci nad Cidlinou, hvězd naši jezdci příliš nenasbírali.
- Mimo ČR startovala na srpnových mezinárodních závodech v Šamoríně Tereza Kopecká s ASSAMBLEIA (Barkas 278/ Arktika 1264, majitel JK Napoli) v CEI*100 km. Dokončila na 6.místě ze 14 jezdců při průměrné rychlosti 15,52 km/h.
- Také v covidovém roce celkově ubylo mezinárodních licencí – v roce 2019 41 jezdců a 52 koní, v roce 2020 počet klesl na 22 jezdců a 22 koní.
- Co nám rok 2020 dal – vytrvalost má od září konečně své žebříčky v JISu.
Top Ten senioři 2020
- Veronika Myslivečková – JK Dálkoplaz
- Nikol Vicencová – JK Ladies
- Lucie Škábová – JK Natural
- Marina Novotná – JK WOOD-service TEAM
- Barbora Koderová – JS Concordia
- Denisa Kučerová – JK Equis
- Ladislav Smudek – JK WOOD-service TEAM
- Lucie Krejčová – JK Natural
- Helena Smirnovová – JK Argos, z.s.
- Petr Jadlovský – stáj Petr Jadlovský
Top ten junioři
- Kristýna Sittová – JK Ladies
- Eliška Bernardová – JK Equis
- Barbora Kroupová – JS Hrdina – Borotín
- Lucie Sedláková – JK WOOD service TEAM
- Nikol Nováková – JS Likoli
- Kateřina Suchá – New Eques, z.s.
- Adéla Juhászová – TJ Krakonoš Trutnov
- Táňa Terberová – JS Likoli
- Antonie Hrdinová – JS Hrdina Borotín
- Tereza Provinská – JK Natural
Celkové pořadí junioři a senioři
- Veronika Myslivečková
- Kristýna Sittová
- Nikol Vicencová
- Eliška Benardová
- Lucie Škábová
- Barbora Kroupová
- Marina Novotná
- Barbora Koderová
- Denisa Kučerová
- Ladislav Smudek
Počty jezdců vytrvalosti 2020
Počet juniorů s licencí: 29
Počet seniorů s licencí: 79
Počet hobby jezdců: 122
Komise vytrvalosti ČJF 2020:
MVDr. Zuzana Žežulková (předsedkyně), Antonín Hrdina, Ing. Vladimíra Šebková, Jitka Schovánková, Lucie Krejčová.
Na mezinárodní scéně se pandemie projevila v porovnání 2019 / 2020 výrazně- 307 / 134 a samotná suspendace EEF, národní federace UAE, ubrala 12 závodů (17 /5)
Tradiční závody
Koronaviru musela letos ustoupit tradice a prestiž takových závodů na sto mil, jako Tevis Cup, Tom Quilty Cup, Shahzada Cup nebo i dálkový závod Mongolské derby. Stejně tak se nekonaly světové šampionáty.
Slavný závod CEI3* 160 km Florac 19. září však nezastavila pandemie, ale počasí. Den před závodem bylo krásně a přejímky probíhaly za sluníčka. Start v pět ráno už zaléval déšť. Po prvním kole, tedy po 34 km, musel pořadatel učinit nelehké rozhodnutí a závod zastavit. Mělo spadnout 200 mm srážek. Míra rizika ve chvíli rozhodnutí byla sice ještě v oranžovém pásmu, kdy se ještě může rozhodovat, zda pokračovat nebo ne, ale předpověď nasvědčovala tomu, že situace by byla pro jezdce a koně nebezpečná.
Florac 2020
Hlavní rozhodčí, Christian Lozano řekl, že už když přijel na místo, bylo všechno pod vodou. Podle slov pořadatele Jean Paul Budon už jednou Florac začínal za hodně špatného počasí, tentokrát ovšem nebyla naděje na zlepšení situace. Na stezkách by vlivem silného deště vznikaly laviny splaveného kamení, které by ohrožovalo koně.
11. dubna přibylo na webu Tevis Cupu oznámení, že se ruší 64. ročník slavného závodu kvůli pandemii. Místo přímé konfrontace s drsnou krásou Sierra Nevady organizátoři nabídli virtuální náhražku – Virtuální Tevis Cup neboli 100 mil za 100 dní, které jezdec ujede se svým koněm po trasách v jeho působišti. Závod pro jezdce i běžce odstartoval 1. srpna a každý účastník měl na svých 100 mil čas do 31. prosince. Termín byl prodloužen kvůli požárům, které mohly jezdcům komplikovat jízdu v terénu. Každý účastník musí 100 mil dokončit do konce roku. Nedoporučuje se pokoušet se zvládnout 100 mil najednou, pokud daný jezdec nemá zkušenosti ve vytrvalosti na takové vzdálenosti. Pořadatel také nezkoumá validitu doložených výkonů – podvádět tedy může každý jezdec jen sám sebe. Pokud se podíváte na výsledky tisícovky účastníků, vidíte, že ti, co mají najeto teprve 30%, sbírají míle i po dvou, po třech. Jde totiž o zábavu a peníze ze startovného pro podporu skutečného Tevis Cupu, který se snad v roce 2021 konat bude. Tahle myšlenka virtuálního závodu e pro vytrvalce docela inspirativní – tak třeba se toho někdo chytne a zorganizuje i u nás něco podobného. Vítězem je Amber Hagin, která ujela 100 mil za 10 dní / v celkovém čase 9:52:06. V podstatě šlo o zábavu a benefiční akci.
Australský Tom Quilty Gold Cup se měl konat v srpnu a po několikatýdenních diskuzích a rozhodování se termín nakonec přesunul až na rok 2021. Stejně jako v případě Tevis Cupu, nejde jen o samotný závod, ale také o to, že jezdci nemají podmínky pro přípravu vzhledem k různým omezením kvůli pandemii.
Mezi velkými vytrvalostními akcemi, které pandemie nepostihla, byl La Grande Semaine d’Uzès ve Francii. Na Uzès se upírají oči zájemců o kvalitní koně, je to nejen vytrvalostní, ale také především obchodní svátek, mnoho mladých a nadějných koní zde mění své majitele.
Velký týden vytrvalosti v Uzès letos slavil 25.výročí. Finále mladých koní od 4 do 6 let se v říjnu odehrával za příjemného slunečného počasí, ovšem v rouškách a za přísných hygienických opatření. Vedle jubilea, protiepidemických opatřeních a krásného počasí tento ročník charakterizoval nižší obchodní ruch. Uzes, kde se prezentují ti nejlepší mladí koně do vytrvalosti, je samozřejmě v hledáčku kupců, především ze Středního Východu. Suspendace národní federace UAE vedle pandemie také poznamenala trh s vytrvalostními koňmi.
Jen v kategorii šestiletých se závodí s omezenou i neomezenou rychlostí a nejsledovanější soutěží je finále šestiletých s neomezenou rychlostí. Patronem této soutěže je magazín www.leperon.fr.
Na 96 km dlouhou trať, vyrazilo 44 členné pole startujících. Trať měla 4 etapy. Atmosféra byla oproti minulým ročníkům komorní, což nijak nesnižovalo výkony velmi dobře připravených koní. Závěrečnou veterinární kontrolou úspěšně prošlo 32 koní, tzn. že 27,3% jich bylo vyloučených, což se nijak nevymyká obvyklému procentu eliminací. V první desítce získalo 6 arabských plnokrevníků hodnocení elita.
Excalibur Larzac – Cécilie Milleto Mosti
Všechno to jsou koně z vytrvalostních chovů a vítěz finále šestiletých EXCALIBUR LARZAC je takovým koncentrátem vytrvalostní genetiky. Jeho celkový recovery time nepřekročil 8 minut. Chovatelem je Christele Deroch. Otcem šampiona je Said Lotois vlastní výkonností CEI3* a mnoha úspěšnými potomky včetně Akim du Boulvé, týmového zlatého medailistu na světových jezdeckých hrách Aix la Chapelle (Aachen). Jeho matka Ilam Bint Attilha dala už Mediatic Larzac, vítěze světového šampionátu osmiletých. Její matkou je Attilha po Persik. Hřebec Excalibur Larzac už byl jako 4letý i 5 letý klasifikován jako „excelentní“. Jeho jezdkyní je Cécile Miletto Mosti. Mezi pěti dalšími elitami jsou dva koně reprezentující chov Marcela Mézy, Eldorado de Bozouls s jezdkyní Virginie Caillaud a Elmer d Bozouls se zkušenou Julií Montagne. Otcem obou koní je Med des Agatchols. Sabrina Arnold, který dva roky za sebou finále šestiletých vyhrála, neměla s Explosive de Venelle k hattricku daleko. Explosive de Venelle je po otci Quemir de Blazi, z matky odchované v rodinné stáji, kterou Sabrina vede společně s Jean Philippe Frances.
Z celkového počtu získalo hodnocení excellent 11 koní, velmi dobrý 8 koní a dva získali známku dobrý. Uvidíme, kam tito elitní koně během ve své kariéře dospějí.
Mongolské derby, trochu jinou vytrvalost, pandemie zastavila, ale organizátoři tohoto dobrodružství nemají dost. Vytvořili podnikatelskou odnož Adventure, vznikla The Equestrianists, a nová extrémní jízda drsnou krajinou se uskutečnila v létě. Dobrodružství se jmenuje Gaucho derby. Už názvu je patrné, že se koná v Jižní Americe. V řeči čísel se jedná od 10 dní, 500 km se střídáním koní.
Marie Griffis / foto Richard Dunwoody
Krajina Patagonie dělá z Gaucho Derby zcela odlišný závod oproti Mongolskému derby. Nejde jen o prověrku jezdeckých schopností, ale o testování navigačních dovedností, zvládání života v divočině a fyzické odolnosti. Koně jezdec střídá, ale ne jako v Mongolském derby. Závod je rozdělen na 40 km i kratší etapy, ale koně se nemusí na každém úseku měnit.
Vysoké hory jsou spíš testem dovedností, zatímco na rovinatých pampách se dohání rychlost. Právě v těchto částech se koně mění častěji. Jediná chyba navigace může jezdce stát závod. Hodiny jízdy jsou povolené od 8 ráno do šesti večer, překročení znamená reálné časové penalizace. Vítězem je ten, který jako první překročí cílovou čáru.
Vítězka premiérového ročníku Gaucho derby, Marie Griffis, zúročila své zkušenosti s drsnou krajinou v Montaně.
Organizátoři a jezdci měli štěstí, že se velké dobrodružství v sedle podařilo uskutečnit. Někteří účastníci pak prohlásili, že ještě větší dobrodružství bylo, jak se dostat skrz „lockdowny“ domů.
V roce 2020 se vytrvalostní celebritou v Austrálii stal anglický plnokrevník
Baribo
Nejen arabští plnokrevníci a angloarabi. Anglický plnokrevník BARIBO na dostizích vydělal jen kolem 500 dolarů a na konci své nepříliš závratné kariéry na dráze o něj projevil zájem obchodník s koňským masem a Jolene Cole, vytrvalostní jezdkyně, která vsadila na první dojem. To, že si uměla vybrat koně, který zvítězí v prestižním Tom Quilty Cup 160 km 2019 a také 28. listopadu v šampionátu Nového Jižního Walesu 2020 (kde ho jela stálá jezdkyně stáje Liz Moir), není zas tak překvapivé. Jejím otcem je Peter Cole, který kdysi koupil a vsadil na legendárního Chip Chase Saqada, otce mnoha špičkových vytrvalostních koní včetně světové šampionky Yamamah. Na národním šampionátu získal Baribo i Cenu kondice.“Vždycky se dokázal zregenerovat a jít celý den. Je to velmi zvláštní kůň a je mi ctí ho vlastnit a jezdit na něm. Užije si se mnou dlouhý a spokojený život,“ prohlásila po závodě Jolene.
Baribo je po otci King of Prussia (z m. Torriva). Baribo dokončil Tom Quilty 2019 v čele váhové divize heavy (91 kg a více) s hodinovým náskokem na druhého koně ve stejné divizi. V kategorii juniorů se ovšem běželo rychleji – zvítězila Jolenina dcera Emma na klisně Windradyne Flame, vnučce slavného Chip Chase Sadaqa.
Baribo tedy po neúspěšné dostihové kariéře dokázal okouzlit vytrvalostní jezdkyni a vyhnout se cestě do psích konzerv. Ve vytrvalosti dosáhl 1000 km, z toho dvě vítězství ve 160 km. Původně, když ho koupili, tak v tréninku vodil mladé vytrvalostní koně, ale ukázalo se, že je lepší než oni. Tak ho zkusili vzít na závody a Baribo byl ve vytrvalosti okamžitě jako ryba ve vodě. Svůj první závod na 80 km v divizi těžké váhy vyhrál.
Přestože metabolika u plnokrevníků není tak dobrá jako u arabů, co do vytrvalosti a horka, na šampionátu se vypořádal s extrémním vedrem dobře, samozřejmě i díky početnému servisnímu týmu. Převýšení na 160 km trati mistrovství čítalo přes 4000 m, takže o rovině si mohl nechat tento plňas jen zdát. Šampionát startuje o půlnoci, což je další výzva, na kterou jsou ovšem vytrvalci zvyklí. 45, 40, 35, 25 a 15, to je kilometráž kol šampionátu, kdy jako obvykle se největší porce jedou v prvních kolech, protože ještě není takového vedro. Podle záznamů výsledků v národních závodech Baribo 4x nedokončil na nepravidelnosti chodů, což se ale nijak nevymyká běžným kariérám koní a nelze tedy předjímat, že to je tím, že plnokrevník nemá na vytrvalost dost tvrdé nohy.
Baribo je tedy jedním ze nejúspěšnějších vytrvalostních koní na jižní polokouli a prvním anglickým plnokrevníkem, který zvítězil v národním šampionátu Austrálie.
Přesto budou plnokrevníci ve vrcholové vytrvalosti spíše výjimkami, protože jsou přizpůsobeni spíše na rychlost, zatímco arabští plnokrevníci jsou vytrvalejší. Tuhle známou věc z praxe ostatně potvrdil i výzkum Kentucky Equine Research, kdy se porovnávaly metabolické parametry při vytrvalostní zátěži u anglických plnokrevníků a arabských plnokrevníků. Studie potvrdila obě hypotézy: že plnokrevníci jsou lépe vybaveni na cvičení o vysoké intenzitě, protože mají větší aerobní a anaerobní kapacitu než arabští koně, a že respirační kvocient – tedy poměr mezi vydýchaným CO2 a přijatým kyslíkem, je u arabů nižší.
Staronové problémy
Suspendace Národní jezdecké a dostihové federace UAE (UAEERF)- po pěti letech od historicky první suspendace národní federace UAE to tu bylo v roce 2020 znovu. Nešlo ovšem o žádné problémy týkající se welfare koní.
Malá rekapitulace
- 24. září 2020 FEI suspendovala EEF za porušení pravidel FEI, kdy na národních závodech nesmí počet zahraničních účastníků překročit stanovený limit. Jednalo se o Al Maktoum Cup (4.ledna) a President Cup (10.února), ve kterých zahraniční účast dalece limit překračovala.
- Suspendace postihla všechny disciplíny EEF do 31.12.2020 a vytrvalost do 31.3.2020
- UAEERF se odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS – Court of Arbitration for Sport)
- CAS na základě jednání 12. a 13.listopadu rozhodl 17.listopadu takto:
– suspendace všech disciplín bude ukončena 31.prosince
– finanční sankce snížené na polovinu
– náklady řízení zaplatí FEI
Generální sekretář UAEERF Dr. Ghanem Al Hajri rozhodnutí CAS okomentoval mimo jiné slovy: „Původní sankce byly zcela nepřiměřené.“
Covid-19
Nejzajímavější účastník vytrvalostní sezóny 2020 na sebe upozornil už v březnu. Naštěstí je vytrvalost dost individuální sport, takže jezdci mohli většinou bez problémů trénovat (ne všude). Závodů ubylo, o to víc radosti, když se dalo vyjet. Aspoň jednou… Doufejme, že rok 2021 nebude jen virtuální, ale kopyta mnoha koní budou dunět na tratích všech naplánovaných závodů. Ať vám koně jdou:)
Buďte první! Přidejte komentář