Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Potato Richardson a ti druzí

Letošního vítěze Tevis Cupu charakterizuje podivné jméno, typický knír, houževnatost odolávající věku, obchodní duch, chovatelský cit a tah na vítězství. Je mu 73 let, ale do sedla se vyhoupne s pružností, jakou mu mnohem mladší jezdci mohou jen závidět. Potato Richardson letos zvítězil v Tevis Cupu potřetí, předtím se mu to podařilo v roce 1998 a 2002. Trať z do Auburnu však úspěšně projel celkem 22x, svůj první Tevis Cup jel v roce 1975, tedy před 40 lety. Richardson je mimo jiné distributor firmy Herbalife a Dynamit (krmné směsi pro koně). Jeho ranč je často tréninkovou destinací pro zahraniční jezdce – Brazilce, Francouze, Angličany, Holanďany, Nory atd. , kterým pomáhá plnit jejich sen – jet Tevis Cup. 9 Francouzů získalo přezku Tevis Cupu právě díky jemu.

Tevis Cup 2015 – bilance

  • Počet startujících: 200
  • Počet úspěšných: 90
  • Nedokončilo: 110

Top desítka

1. Potato Richardson – Filouette (14 let)

Richardson se držel většinu závodu v čele a projel cílem s náskokem 30 minut na druhou Gwen Hall. FILOUETTEje 14 letá arabská klisna vlastního chovu a je vnučkou klisny Fille de Cailana, se kterou Richardson zvítězil v TC v roce 1998 (otec matky Witez II – Amurath — Bairactar).

FILOUETTE se připravovala na vítězství v TC absolvováním tří soutěží ve Wild West Pioneer Ride, což jsou několikadenní závody v Tahoe National Forest. Jezdec si může vybrat dny, které chce závodit. Filouette absolvovala 19.-21. června tři soutěže ve třech dnech po sobě 55, 50, 50 mil (90, 80, 80 km).

Poslední osmdesátku vyhrála v čase 4:24. 11. července – tedy po třech týdnech, absolvovala další 80 km v čase 5:47. O další tři týdny později vítězí v letošním Tevis Cupu.

2. Gwen Hall – SIZEDOESNTMATTER (9)

O zvláštní jména není v TC nouze – devítiletý valach „Navelikosti nezáleží“ je však zajímavý hlavně svou stabilní výkonností. Na mezinárodní scéně ve hvězdových soutěžích má za sebou úspěšné starty v pěti 120 km a jedné 160 km. Jeho původ má i rusko-crabbetské kořeny – ze strany matky k legendě těrského chovu PRIBOJ, ze strany otce ke Skowronkovi. Sizedoesntmatter loni dokončil Tevis Cup na 4. místě.

3. Barrak Blakeley – MCM LAST DANCE (18)

Loňský, v historii TC nejmladší držitel ceny kondice Haggin Cup se 17 letým MCM Last Dance, dokázal že úspěch nebyl náhoda, když letos dojel se stejným koněm třetí. 17 letý Blakeley a 18 letý MCM LAST DANCE je dvojice zasluhující respekt. A když se zběžně podíváte na původ, možná vás tam (ne)překvapí ruský původ na straně otce a 2x Aswan. Ze strany matky dojdeme k Amurathovi (Bairactar)…

4. Lisa Ford – GE CYCLONE (15)

Jméno Ford se v první desítce ještě jednou opakuje na 7. místě – Lisa a Garrett Fordovi jsou manželé, kteří v roce 2012 v TC zvítězili prakticky současně,oficielně Garrett o zlomek času před Lisou. Koně měli stejné jako letos a následující dva roky s nimi v TC nestartovali. GE Cyclone má crabbetský původ . Poprvé se objevil na trati TC v roce 2007 v necelých 8 letech, kdy skončil na 4.místě (Esty Saender).

5. Jenni Smith – AULI FARWA (15) – Cena kondice – HAGGIN CUP 2015

15 letý arab startoval v TC v roce 2009 poprvé (32. místo), dále pak v roce 2011 (14.), v roce 2012 (3.) a v roce 2013 (5.). Letos své páté angažmá korunoval cenou kondice.

6. Tebbs Dawn – BEYLIS COMET (11)

Beylis Comet je arabsko-frízský kůň, což je zajímavá, ale nijak překvapivá kombinace, pokud jde o atletičnost a vytrvalost, protože „dotek“ arabské krve dokáže frízského koně vytunit do úspěšného sportovce v různých disciplínách včetně vytrvalosti. Už před 400 lety frízští farmáři během španělské nadvlády1568 – 1648 (osmdesátiletá válka) používali španělské hřebce s arabskou krví na své klisny. Výsledkem byli perfektní atletičtí koně, jejichž krev kolovala mimo jiné v předcích orlovského klusáka nebo morgana. Kolem roku 1900 hrozil zánik plemene frízského koně a aby měl využití v zemědělství, plemeno „ztěžklo“. V období kolem roku 1960 frízští koně mizeli z mezinárodní scény vozatajství a drezury, což přivedlo některé chovatele k myšlence vrátit se ke kořenům. Vybírali tu nejlepší arabskou krev asilních arabů, kteří se podíleli na podobě plemene o 400 let dříve, pro pečlivě vybírané frízské klisny. Výsledkem ve druhé, třetí a čtvrté generaci byli výborní sportovní koně s velkým potenciálem a současně se zachováním ochoty spolupracovat a mírné povahy.

7. Garrett Ford – THE FURY (13)

V Tevis Cupu startoval The Fury letos potřetí, v roce 2010 byl 8. a držitel ceny kondice Haggin Cup, v roce 2011 skončil na 5. místě. Vítěz TC v roce 2012, kdy se závodu zúčastil Garrett společně s manželkou Lisou – a v roce 2012 se situace v cíli odehrála asi takto: Garrett a Lisa zastavili ani ne půl metru od cílové čáry. „Jeď první,“ říká Lisa. „Ne, jeď ty,“ opáčí Garrett. „Ne, ty jdi první.“ Asi po minutě Fury, neregistrovaný arab, vykročil a zvtězil. Ford svůj první Tevis Cup jel ve 13 letech. „Mám to prostě v krvi,“ říká. „Fury“ získal Haggin Cup jako osmiletý, tehdy měl Garrett za cíl dojet v první desítce, což se mu podařilo, dojeli na osmém místě. Garrett Ford je také prezidentem firmy EasyBoot.

8. Lindsay Graham Fisher – MONK (13)

Umístěnim v top ten jubilejního Tevis Cupu slaví MONK významný comeback. V průběhu kvalifikace na mistrovství světa ve vytrvalosti v Anglii roku 2012 dosáhl rekordu na 160 km časem 6:54 v závodě Patriot´s Day Ride v Lake Almanor v červnu 2011. Na jaře v roce 2012 si při závodě v Texasu přivodil těžké poškození závěsného aparátu levé spěnky. Následovala léčba plazmaterapií (PRP – platele-rich-plasma), kmenovými buňkami, a dlouhodobá rehabilitace. Po třech letech, tedy letos, Monk startuje se svou stálou jezdkyní Lindsay Graham v soutěžích 35 mil (56 km) a 50 mil (80km) a dále s matkou Lindsey – Susan dalších 25 mil. Monka vždy trénoval jeho majitel Chris Martin. Právě on měl velký sen, aby jeho kůň startoval na světových jezdeckých hrách. Koupil drahého mladého koně, ale ten ho zklamal. Začal se mezitím věnovat Monkovi, který měl být spíše druhořadou akvizicí. Brzy se ukázalo, že je v něm víc… na Světové jezdecké hry v Kentucky se kvalifikoval, ale závod nedokončil.

9. Suzane Hayes – GREENBRIAR AL JABAL (12)

Greenbriar Al Jabal je 12letý angloarab,v jehož původu koluje krev Aswana a Araxe na straně otce a plnokrevná matka nese geny legendárního Mr. Prospectora. Má najeto od roku 2009 1870 mil (2992km) a letos to byl jeho první Tevis Cup.

10. Katherina Broaddus – COWBOY BOB (8)

Veterinární lékařka z Virginie kromě své praxe jezdí ráda hony na lišku, populární jezdecko-běžecké závody Ride-and-Tie i dostihy. V Tevis Cupu se objevila poprvé stejně jako její osmiletý „Bob“. V registru koní a jezdců AERC budou mít první záznam vytrvalostního výkonu právě v Tevis Cupu.

Komu se ještě dařilo a nedařilo v letošním Tevis Cupu?

  • 70 letá Patricia Chappel nedokončila, na Robinson Flat byl její kůń vyloučen na kulhání
  • Barbara White získala svou 33. přezku, dokončila letos na 45.místě
  • Španěl Jordi Arboix, zlatý v týmech z Caen nedokončil – jeho kůň byl eliminován pro metaboliku
  • Kathy Perry získala svou 23. přezku, dokončila na 29. místě
  • Na 77. místě dokončila veterinární lékařka, expert přes výživu a krmení koní, Susan Garlinghouse DVM.
  • Loňská vítězka Heather Reynolds odstoupila na trati pro kulhání koně
  • 24 letý PL MERCURY (původ) s Lisou Down úspěšně dokončili na 14. místě
  • 21 letý Rushcreek Hugh loni nedokončil, letos mu patří 66. místo.
  • 90. – tedy poslední příčka patří BLM Mustangovi COYOTE JIM. Jeho jezdkyní je Stacy Motschenbacher. BLM Mustang je mustang registrovaný v organizaci Bureau of Land Management, která chrání a kontroluje populaci volně žijících mustangů.

Stacy pořídila „Jima“ v roce 2011. Vlastně ani nehledala dalšího koně, ale… Jim byl prezentován jako „dopředný mustang“, což mě zaujalo. Je o můj třetí mustang, můj manžel má dva. O žádném z nich se nedá říct, že jsou dopřední, pokud se zrovna nenacházejí na špatném konci pastviny, když jim nesu mash.

Předchozí majitelé Jima připravili a obsedli. Řekla jsem jim, že bych ho chtěla na vytrvalost a že mým cílem bude Tevis Cup. Měli i jiné zájemce, ale nakonec vybrali mě, protože usoudili, že budu dostatečně fit… nejspíš věděli, proč. Z prvních pěti jízd mi 3x vzal ruku a nešel zastavit. Když to udělal naposledy, tak sám od sebe zpomalil na silnici a v klidu kráčel ke stáji. To mě uklidnilo. Když zůstanu v sedle, mohla bych přežít, pomyslela jsem si. Sebrala jsem mu stihlové udidlo a koupila kombinované – Myler. Je to udidlo, které několikrát varuje, než opravdu „brzdí“. Byla jsem ráda, že ho mám na 107. km naší poslední jízdy před Tevis Cupem. Protože ačkoliv je něco jiného mít čelovku, když se jde večer krmit seno, a něco jiného je rozsvítit ji v závodě, pro mustanga je to očividně jedno a totéž. Neznám koně, který by začal kozlovat a hodlal se řítit tryskem o půlnoci. Na druhou stranu mě jeho energie těšila ze třech důvodů: Měli jsme za sebou 67 mil (107 km). Nespadla jsem. A i když jsme byli 300 yardů od veteriny, měl tepy v pořádku. Ale nenechte se mýlit, pořád je to mustang. Nemá ve zvyku plýtvat energií. Tedy pokud zrovna není na dohled tábořiště.

Je velký a holeně má jak anguský býk, ale navzdory své velikosti má nízkou tepovou frekvenci a pohybuje se neuvěřitelně jistě. Když jsme se dostali do skalnatého terénu, přestala jsem dávat pozor na cestu a jen jsem se snažila být v rovnováze. ..

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *