Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Koupila od kozáků hřebce a odjela na něm do Londýna 

Basha O´Reilly - Count Pompeii

Basha O´Reilly – Count Pompeii

13. ledna 2021 zemřela ve svých 73 letech ikona dálkové vytrvalosti, Basha O´Reilly, spoluzakladatelka webu Thelongridersguild.com a autorka mnoha knih o cestování v sedle napříč kontinenty. 

Když objevila kouzlo svobody cestování na koni a objevování, už nebyla cesta zpátky. Díky založení webu na sdílení zkušeností s dálkovou vytrvalostí – a díky vlastním, bohatým zkušenostem mají dnes zájemci o taková dobrodružství bohatý zdroj cenných informací. Jistě se hodí vědět, jak udržet koně v pořádku, jak si upéct krokodýla nebo jak koupit velblouda nebo jak hovořit se stařešinou domorodců.

Narodila se ve Švýcarsku v roce 1947. Od mala jezdila na koni a věnovala se drezuře na vysoké úrovni. Studovala v Anglii i v Belgii a uměla 5 jazyků. V roce 1994 se připojila k vědecké expedici vedené plukovníkem Johnem Blashforem. Tady ochutnala dobrodružství a zjistila, že se dá žít ve stanu, přestože vyrůstala v prostředí, kde tvrdý život znamená spát ve čtyřhvězdičkovém hotelu místo pětihvězdičkovém. Následující rok se souhrou náhod dostala do ruských stepí, kde se spřátelila s kozáky a vyhlédla si ve volně žijícím stádě koní hřebce. Přes počáteční zděšení kozáků, že by na něm měla jezdit – protože je žena, si brzy získala respekt svou nezdolností a jezdeckými schopnostmi. Rozhodla se na tomto hřebci jménem Count Pompeii dojet až do Anglie. Kozáci ji dva týdny doprovázeli, ale pak už se jim nechtělo dál snášet útrapy cestování. Trasa byla nesmírně obtížná, plná hustých lesů a břidlice, musela zvládnout nejen těžký terén, ale později také odrazit pokus o znásilnění a lupiče. Přesto se nevzdávala a dojela až do Londýna, kde se jí dostalo velkých ovací a publicity. Cesta jí trvala půl roku a ujela kolem 2500 mil.  Bohužel, nejtěžší zkouškou nebyl terén a gauneři, ale byrokracie, sotva vjela do Evropské unie. Hřebec musel do dlouhé karantény, kde nedostával pořádně žrát a hladověl. Není. divu, že po příjezdu napsala knihu Bandits and Bureaucrats. 

Díky svým dobrodružstvím také poznala svého životního partnera CuChullaine O´Reillyho. Cuchullaine dával dohromady největší sbírku publikací týkajících se cestování v sedle a hledal tyto dobrodruhy po celém světě. Tak objevil i Bashu. Psali si a na dálku se do sebe zamilovali. Odjela za ním do Ameriky a vzali se a vedli svůj život v sedle a nad knihami. Protože neměli možnost vydávat knihy velkým nákladem a starat se o sklady a odbyt, tiskly se jen na zakázku, což je sice prodražovalo, ale pro vážné zájemce o cestování v sedle obsahují tak cenné informace, že za ně rádi zaplatí. Poslední kniha ChCulaina O´Reillyho se jmenuje The Encyclopedie of Equestrian Exploation, velmi populární byla i kratší verze cestovatelské příručky – The Horse Travel Handbook. 

Za největší úspěch Basha považovala založení LRG –  www.thelongridersguild.com, to bylo roku 2001, podílela se na knihách, které vyšly v 8 jazycích, byla mentorem více než stovky jezdeckých expedic ve všech kontinentech kromě Antarktidy. 

Jejím vzorem byl Ernest Shackleton, který vedl v roce 1914 – 16 expedice do Antarktidy a se svými muži při jedné z nich na dva roky uvízl v nehostinné krajině. Přesto dokázal všech 27 lidí dostat bezpečně domů. Byl pro ni inspirací během těžkých a velmi smutných dnů, když s manželem chystali World Ride – objet na koni svět podél rovníku. Své dva koně na doporučení známého, během příprav a pobytu v Anglii umístili u jedné ženy v Burgundsku. Když si pro ně přijeli, koně byli vyhublí a Cuchullainův Sikunder navíc ve špatném psychickém i fyzickém stavu. Stal se prakticky nejezditelným. Cestu museli odložit a během doby, kdy se snažili koně dá do pořádku, Chchullaine intenzivně pracoval na  Encyklopedie fo Equestrian Exploation. 

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *