Už zítra odstartuje v Šamoríně Mistrovství Evropy seniorů ve vytrvalosti, ve kterém nechybí česká ekipa:
Petr Jadlovský – SIOUX DAKOTA
Tereza Kopecká – TUZEMEC 13
Lucie Škábová – LAMIA 1
Helena Terberová – NIKAYA DE PAUTE
21 států bude reprezentovat celkem 66 jezdců a nechybí velká jména.
Obhájci
Titul Mistra Evropy z roku 2013 v Mostě bude obhajovat Španěl Jaume Punti Dachs v sedle 14leté klisny AJAYEB. Tato klisna dokázala vyhrát před třemi lety 160 km rychlostí přes 21 km/h (Mhm bin Rashid al Maktoum, 2012, Dubai), loni běžela s Kamilou Kart v Tarbes 160 km, to bylo další vítězství (17,98 km/h), měsíc předtím však byla v Compiegne stažena po třetím kole (RET).
Když už jsme u španělské ekipy, dalším velkým jménem je manželka obhájce, Maria Alvarez Ponton. V Normandii neuspěla, z QUALIF DE PONCELET spadla hned v prvním kole – letos 11letý Qualif běžel v únoru 160 km v Abu Dhabi, kde skončil 16. při rychlosti 19,77 km/h. Matkou Qualifa je LIMA DU BARTHAS (bronz na ME 2011, týmy – Belgie, Maritza Pereirea).
Další ze silného týmu je Javier Sanches Cervera Arnedo a STRAWBLADE, ti si šamorínské terény vyzkoušeli v květnu na 120 km, kdy skončili na 2. místě (22,7 km/h).
Týmové zlato z mosteckého ME bude obhajovat Francie. Ta má z „čeho“ vybírat a tým v Šamoríně bude mít jiné složení než v Mostě – opakuje se jen jedno jméno – Jean Philippe Frances. Pojede nadějného 9letého anglo-araba SECRET DE MON COEUR. S ním slavil stříbro v Caen (8. v jednotlivcích) a letos se ukázali v květnu v Šamoríně na 120 km, kde skončili na 3. místě (22,67 km/h). Připomeňme si, že Secret de Mon Coeur je světovým šampionem mladých koní z roku 2013 (Valeggio Sul Mincio). Laurent Mosti je další platný člen francouzského týmu s klisnou ASSIHA DE FIGNOLS , případně s REVE DE SAUVETERRE , se kterým si letost „střihli“ stošedesátku ve Fontainebleau (2. místo, 20,44 km/h).
Maria Alvarez Ponton (39) má od roku 2007 slušnou sbírku devíti medailí:
- 2007 ME Baroca d´Alvam Portugalsko – stříbro v jednotlivcích, bronz v týmech (tehdy zvítězil její manžel Jaume Punti Dachs)
- 2008 MS Terengganu, Malajsie – zlato v jednotlivcích
- 2009 ME Asisi, Itálie – zlato v týmech, zlato v jednotlivcích
- 2010 MS Lexington, USA – zlato v týmech, zlato v jednotlivcích
- 2011 ME Florac, Francie – zlato v jednotlivcích, stříbro v týmech
Její jméno je spojené především s ruským arabem NOBBY, na toho se můžete těšit v samostatném článku, na který jistě v zimě dojde.
Bílý blesk…
Stříbro z Normandie a letošní dvě relativně snadná vítězství na 120 km, to z drobné klisny LAIZA DE JALIMA činí vážnou favoritku na další kov pro Marijke Visser a pro Holandsko.
Historie ME – před FEI a po FEI
Historicky první evropský šampionát se konal ve Florac roku 1984, i když tento závod ještě nebyl pod FEI. V historii evropských šampionátů ve vytrvalosti se tak v rámci FEI letos jedná o 15. ročník, celkově o 16. ročník.
Prvním evropským šampionem vůbec se stal na 160km trati ve Florac v roce 1984 Francouz Yves Aimé na 10letém valachovi plemene cheval de selle INCOMPRIS (14, 890 km/h) , tato dvojice ve Florac zvítězila i rok před šampionátem
Poprvé pod FEI se ME konalo v roce 1985 v rakouském Rosenau, kde zvítězila domácí jezdkyně a průkopnice vytrvalosti v Rakousku Dr. Hilde Jarc se sedmiletým arabským plnokrevníkem SAMUM, se kterým o dva roky dříve vyhrála závod na 300 km z Vídně do Budapešti – a ve Florac o rok dříve tato dvojice jen o jednu minutu neporazila pár Aimé – Incompris.
Bylo to poprvé a naposledy, kdy se mistrovství Evropy konalo každý rok, od roku 1985 se již koná 1x za dva roky.
Evropské šampionáty v číslech
Z 15 předchozích ročníků zvítězili v individuální soutěži:
- 6x Francie
- 4x Španělsko
- 2x Belgie
- 1x Itálie
- 1x Velká Británie
- 1x Rakousko
Ze 13 ročníků ME zvítězily týmy (v roce1985 a 1987 se týmové soutěže nekonaly):
- 5x Francie
- 3x Španělsko
- 2x Velká Británie
- 1x Belgie
- 1x Itálie
- 1x Portugalsko
Z těchto pár čísel je zřejmé, kdo jsou favorité a kdo může překvapit.
ODKAZY na ME-ČEŠI
ZDROJ:
Buďte první! Přidejte komentář