Jednotlivci – Španělsko, Holandsko, Francie
Španělsko splnilo svou roli favorita, Jaume Punti Dachs na AJAYEB obhájil titul evropského šampiona z roku 2013. Tvrdým soupeřem mu byla stříbrná dvojice z Caen, Marijka Visser – LAIZA DE JALIMA, francouzské barvy na medailových pozicích uhájil Jean Philippe Frances s SECRET DE MON COEUR.
Málem zlatá?
Kandidátka na zlato Marijke Visser měla v závěru závodu neuvěřitelnou smůlu – posunulo se jí sedlo. „O zlato jsem přišla v závěrečném sprintu. Najednou jsem cítila, že se mi hnulo sedlo. A posouvalo se víc a víc dozadu a já myslela jsem, že ho opravdu ztratím! Musela jsem zpomalit. Ten rozdíl byl nakonec tak malý, menší být ani nemohl… Závod byl rozjetý perfektně. V posledních kolech jsem jela těsně za Španělem, v ideální pozici…“
- Jaume Punti Dachs – AJAYEB, 22,58 km/h
- Marijke Visser – LAIZA DE JALIMA 22,58 km/h
- Jeans Philippe Frances – SECRET DE MON COEUR 22,14 km/h
- Alex Moral Luqoe – CALANDRIA PH 22,14 km/h
- Maria Alvarez Ponton – SELIF DE LA NIE 22,14 km/h
33. Helena Terberová – NIKAYA DE PAUTE 16,66 km/h
35. Petr Jadlovský – SIOUX DAKOTA 16,25 km/h
Pro dvojici Helena Terberová – Nikaya de Paute to byl již třetí šampionát:
2011 – ME Florac 160 km, 17. místo
2012 – MS Euston Parc 160 km, 29. místo, prům. rychlost 18,94 km/h
Výsledková listina: CHEU_2015_SEN_Individual(1).pdf (185429)
Cena kondice
SECRET DE MON COEUR
9 letý angloarab po Ismael d´Aubanel…
Arabský plnokrevník ISMAEL D´AUBANEL je jeden z nejlepších francouzských plemeníků – mimo jiné je také otcem klisny LAIZA DE JALIMA. Je producentem mnoha úspěšných vytrvalců – na jejich výčet i na výsledky ve sportu tohoto plemeníka se můžete podívat ZDE.
- 2000 – 13. na Mistrovství světa v Compiegne
- 2001- 5. na Mistrovství Evropy v Castiglione del Lago
Medailové pozice pro francouzský chov
První tři koně evropského šampionátu reprezentují francouzský chov (což není takové překvapení, protože zrovna tak v první desítce koní na světových jezdeckých hrách bylo 8 koní francouzského chovu).
AJAYEB – klisna po TIDJANI, špičkovém plemeníkovi, který vyhrál na dráze 5 dostihů a je otcem klasických vítězů v USA a mnoha mezinárodně úspěšných vytrvalostních koní (např. AINHOA TIDJALI, MOOTA HADDEEA). Ayajeb jezdila také polská jezdkyně Kamila Kart, která s ní zvítězila v Dubaji na 120 km (rychlostí přes 28 km/h) a také v Tarbes na 160 km v roce 2012.
Trochu čísel
- Z 66 jezdců dokončilo soutěž 37 / 29 elim.
- V první desítce je 7 klisen
- Celkem z 37 umístěných je 18 klisen, 17 valachů a 2 hřebci
- Z prvních 12 umístěných je 8 koní francouzského chovu
Týmy – Španělsko, Francie, Holandsko, Itálie Slovensko
Český tým se začal rozpadat při vstupních veterinách, kdy k překvapení všech byla vyloučena Lamia 1 Lucie Škábové. Zbylé trio pokračovalo v jízdě a až do konce 4. kola se kolem 12. pozice držela Tereza Kopecká – Tuzemec. Vetgate po 4. kole je však pro kulhání zadržela a na trati zbyli Helena Terberová – Nikaya de Paute a Petr Jadlovský – Sioux Dakota, kteří dokázali soutěž dokončit.
Kámen na kameni nezůstal už po druhém a třetím kole v belgickém týmu, maďarském, švédském týmu… celkem 8 týmů ze 13 se rozpadlo.
Záplava žlutých ESP – vlajek na vršku výsledkové listiny od prvního kola příliš nepolevila, i když vypadl Jordi Arboix Santacreu. Na hraně jen třech členů týmu šlapali na paty Španělům Francouzi a získali stříbro, i když jim v propadlišti eliminační listiny skončil Laurent Mosti a Marie Pierre Peroteau. Holanďané drželi kompaktní trio kolem 18.pozice a 20 km/h, celkový čas tlačila dolů Marijke Visser v čele. Na čtvrtém místě skončila Itálie.
Zatímco český tým se neudržel, Slovensko slaví úspěch 5. místem v týmech, dojeli 4 jezdci, nejlepšího umístění docílil Mario Hoffmann na SONIC DE VILAFORMIU.(12).
Výsledková listina týmy: CHEU_2015_SEN_Team.pdf (101735)
Malý komentář na závěr:
V Šamoríně jsem osobně nebyla, jen jsem v průběhu dne sledovala výsledky, což je – a asi nejen pro mě, docela napínavá hra. Zatímco si hraji, tři čeští koně a jezdci jsou na 160 km dlouhé trati, metr za metrem, kilometr za kilometrem, kolo za kolem se blíží do cíle, servisní týmy si neoddechnou. I když koně ujedou v pořádku 100 km, všechnu tu námahu a hodiny jízdy může smazat jediný špatný krok a verdikt veterináře v další kontrole, pokud kůň nepůjde čistě. Není to jako v parkúrech, kdy jezdec zboří v soutěži stupně T dvě nebo 4 překážky, ale stačí mu to k tomu, že stejně má! výkonnost stupně T. Ve vytrvalosti jste buď na výsledkové listině nebo na eliminační. Pro některé lidi je to zavádějící v tom, že diskvalifikaci považují za něco jako hrubé selhání a neumětelství jezdce, přitom mohlo jít jen o špatné šlápnutí jinak profesionálně natrénovaného koně. Na druhou stranu je dobře, že vývoj vytrvalosti přináší špičkové výsledky a je kam směřovat, s čím se porovnávat, má to prostě úroveň. A proto – respekt k výkonu našich jezdců!
Buďte první! Přidejte komentář