„Test- kill“, otestovat a pozitivní jedince utratit (někde doživotně izolovat). To je zatím jediné řešení pro koně, v jejichž krvi laboratorní vyšetření prokáže infekční anémii koní. V poslední době „mít krve“ přestává být pouhou formalitou před účastí na závodech. Malé shrnutí základních faktů o AIE a patero tipů, jak nákaze nechodit naproti…
Infekční anémie koní – AIE
Celé jméno:
aenemia infecciosa equina
Původce:
lentivirus, patří do rodiny rotavirů, příbuzný původcům HIV, BIV u skotu, FIV u koček
Trochu historie
Infekční anémie koní se vyskytuje na všech kontinentech. Ač byla pojmenována a „objevena“ v roce 1843, zřejmě existovala u koňovitých celou dobu jejich existence. Je to onemocnění, jak ukazuje historie, samolimitující, a v Severní Americe u nekontrolovaných stád za přirozených podmínek nebyly zaznamenány žádné devastující ztráty.
V USA se od poloviny 60. do poloviny 80. let rozeběhl výzkum původce nemoci. Významnými vědci na tomto poli jsou především Dr. Kittleson, Dr.Tashjian, Dr. McConnel, Dr. Issel.
Přenos nákazy
- bodavý hmyz – především ovádi (Tabanidae)
- hříbata se mohou nakazit už během nitroděložního vývoje, u klisen s latentním průběhem AIE to není pravděpodobné. I když mohou být výsledky u hříběte pozitivní, může to být tím, že protilátky se mu do těla dostanou s kolostrem – přitom virus v těle nemají. Úzká vazba s klisnou je však rizikem, proto po odstavu musí být hříbě pozitivní matky v karanténě, dokud se nezjistí, zda nemá vlastní protilátky proti AIE – a zda není samo pozitivní.
- krví – rizikem jsou vet zákroky, ošetřovatelské pomůcky, jehly – je to stejné jako u AIDS. 1 kapka krve koně s akutním průběhem onemocnění má potenciál nakazit 10 000 koní! Je to nejčastější způsob nákazy!! Na injekční jehle při pokojové teplotě vydrží virus až 4 dny.
- Pravděpodobnost nákazy je vyšší od jedinců s klinickými příznaky, co se týče koní s latentním průběhem, uvádí se, že jen 1 z 6 milionů ovádů se může stát vektorem.
Inkubační doba
2 – 4 týdny, ale i 2 – 3 měsíce
Průběh onemocnění
Akutní
- vysoké horečky (41°C),
- apatie, deprese
- postoj jako při schvácení,
- bledé sliznice,
- krváceniny (uzdička jazyka),
- trvá 2 týdny až měsíc,
- končí smrtí nebo přechází do chronického stádia
Subakutní
- mírnější příznaky
- nižší horečka po dobu několika dní – v řádu týdnů se vrací (vir mutuje, odezva IS)
- slabost, dušnost,
- bledá spojivka
- žere
- pokud neuhyne, přechází do chronického stádia
Chronický
- hubnutí
- anémie
- slabost, únava
- otoky – důsledek poruchy krevního oběhu
- uzdravení možné, ale koně jsou trvale nositeli viru
Latentní
(nositel viru AIE, latentní průběh)
- snížená výkonnost, únava
- může přejít do akutního stádia v případě velkého stresu
Vyšetření na AIE
Coggin test
V roce 1971 Dr. Leroy Coggins vyvinul test (agarový imunodifuzní test) na přítomnost protilátek proti původci AIE a dodnes se používá pod názvem svého tvůrce – Coggin test. Coggin test je vyžadován úřady. Trvá 3 dny. Dr. Leroy Coggins byl veterinární lékař se specializací na virologii. studoval v Africe africký mor prasat a své poznatky uplatnil právě při testu na AIE. Poprvé byl tento test zaveden v roce 1973, Coggin si ho nechal patentovat. Žil v Severní Karolině do svých 81 let, zemřel v roce 2014.
cELISA test
Rychlejší než Coggin test – do 24 hodin, ale má horší specifitu a objevuje se více falešně pozitivních výsledků. Při pozitivním výsledku cELISA testu je nutné provést ještě kontrolní Coggin test.
Léčba
Léčba neexistuje, vakcína neexistuje (vakcína byla vyvinuta v Číně, výsledky se nedostavily)
AIE v České republice
Naposledy v roce 1988
Pět rad pro klid a čisté svědomí
(na základě zkušeností z Irska, kde AIE „bouchla“ v roce 2006)
- Testovat všechny koně s cílem minimalizovat šíření viru – na hromadných akcích je vyžadování negativního Coggin testu samozřejmé (pozor na neoficiální akce – Huberty, vandry atd.)
- Ošetřovat všechny koně a příslušenství jako potencionální nosiče viru.
- Používat uzavřený systém odběru krve, aby se předešlo potřísnění krví a přenosu na další koně. Dbát na hygienu nástrojů a pomůcek.
- Koňské kliniky – vyšetřit každého přijatého koně na AIE (?)
- Chránit koně před bodavým hmyzem – repelenty (pyrethroidy), režim – při přemnožení, náletech ovádů za horka a sucha koně zavřít – ovádi do stáje obvykle nelétají. Jejich aktivita (shánění potravy) začíná s rozedněním, trvá asi tři hodiny, další vrchol je 2 hodiny před setměním.
Něco o hovadech…
Fungují jako mechanické vektory – při napadení a sání přenáší vir na ústním ústrojí potřísněném krví nakaženého zvířete.
Stejně jako u komárů potřebují krev jen samičky, samci nemají kusadla. Ovádovi je jedno, zda je objeven – jakmile zaútočí, buď ho čeká smrt nebo dostane, co chce. Nereaguje na plácání nebo plašení, když je vyrušen, okamžitě se vrací a kouše.
Podle maďarských vědců ho neláká pruhovaná kůže (zebry), ale jednobarevná zvířata. Podle výzkumu jsou pro ovády méně atraktivní světlí nebo bílí koně (pokud mají na výběr…)
- Vyvíjejí se jako larvy několik let
- Mohou se za příznivých podmínek hromadně vylíhnout (nezvyklé silné nálety)
- aktivní při změnách tlaku, až agresivní za vedra a sucha, kdy obvykle létají
- velké napadení ovády – ztráty krve až 3 dcl
- láká je pach potu, CO2, kořist cítí na vzdálenost až 1 km, ale kořist vyhledává hlavně zrakem
- ovád létá rychlostí až 39 km/h (některé zdroje udávají přes 50 km/h)
- do stájí nelétají
Otazníky
Přenášejí AIE také komáři?
Mechanickým vektorem může být jakýkoliv bodavý hmyz, který přenese krev na svém ústním ústrojí. Hmyz ale nenese vir trvale. Podle této studie byl virus AIE detekován na ústním ústrojí komárů hodinu po sání, 4 hodiny po sání již přítomen nebyl.
Musí být všichni koně s pozitivním testem a latentním průběhem utraceni?
V USA např. je možnost koně izolovat na specializovaných farmách. Koně jsou označeni na krku výžehem.
Může dojít k falešným pozitivním výsledkům testu?
- Základem je zjištění protilátek na AIE nikoliv na přítomnost viru samotného (dělá se, ale je to drahé a jen pro výzkumné účely). U některých koní s nižší virovou zátěží, čerstvě infikovaných, může být hladina protilátek natolik nízká, že ji test nezjistí. Pokud se tedy testuje kůň krátce (týden, dva) po infikaci, nemusí být test pozitivní, i když je kůň nakažen, protože hladina protilátek je pro detekci nedostatečná. Hladina protilátek vystoupa k detekční hranici po cca 3 týdnech – ale i po delší době.
- Velmi vzácný a spíše teoretický případ nastane, když má infikované zvíře tak vysokou virovou zátěž, že jsou navázány všechny protilátky, což má za následek negativní test.
- Vzácně může dojít k situaci, kdy jsou detekovány protilátky proti jinému onemocnění, ale jsou podobné protilátkám na AIE – vychází tedy falešně pozitivní test (je lepší potvrdit testem s vyšší specifitou – Coggin test)
Zdroje
EIAInfosheetLong.pdf (2640924)
2006 https://vetweb.cz/infekcni-anemie-koni-byla-letos-potvrzena-v-irsku-a-nemecku/ , https://zemedelec.profipress.dev2.cz/infekcni-anemie-koni-muze-byt-zavlecena-i-do-cr/
2010 https://www.bezpecnostpotravin.cz/anemicti-kone-se-cr-vyhnuli.aspx
2012 https://www.agris.cz/venkov/infekcni-anemie-koni-se-siri?id_a=177274
Buďte první! Přidejte komentář